Kladno na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Kladno
Domů - Portál KladnoKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Kladna, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Historie > Historické památky > Městské hradby

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Městské hradby

Oblast: město | okres | kraj | celá ČR | v okruhu
Stránka: 1
Nalezeno: 1 záznam
Zobrazeno: 1 - 25
přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě

Galerie: Hradiště Budeč
Po roce 895 nechal kníže Spytihněv postavit na Budči rotundu sv. Petra.
Galerie: Hradiště Budeč
Archeologické výzkumy prováděné v 70. a 80. letech 20. století Archeologickým ústavem AV ČR mimo jiné prokázaly, že hlavní chrámová loď rotundy je původní stavbou Spytihněvovou a že se tedy jedná o nejstarší stojící stavbu v republice.
Galerie: Hradiště Budeč
Poskládané kameny označují místo, kde archeologové objevili základy druhého budečského kostela. Byl zasvěcen Panně Marii a pocházel z poloviny 10. století, což ovšem znamená, že i kdyby se dochoval, byl by stále mladší než rotunda sv. Petra a Pavla, která stojí dodnes.
Galerie: Hradiště Budeč
Věž byla ke Spytihněvově stavbě přistavěna později. Patrně až v polovině 12. století. Ještě mladší je pravoúhlé kněžiště se sakristií.
Galerie: Hradiště Budeč
Výzdoba interiéru se v průběhu věků neustále měnila. Současná podoba pochází z 90. let 20. století. Oltářní mensu a ambon vytvořil sochař Petr Váňa, Ukřižovaného Krista sochařka Michaela Absolonová.
Galerie: Hradiště Budeč
Raně barokní reliéf Bolestné Panny Marie, uváděný Ferdinandem Velcem z počátku 20. století jako zazděný ve věži kostela. Později byl přemístěn ke vchodu do sakristie, kde je zazděn dodnes.
Galerie: Hradiště Budeč
Vždy před mší svatou zaznívají z věže kostela hlasy budečských zvonů: sv. Václava a sv. Petra a Pavla.
Galerie: Hradiště Budeč
Hlavní chrámová loď rotundy se směrem vzhůru zužuje. Když ji stavěli, použili velmi pevné malty, a také tohoto způsobu zdění do tvaru komolého kužele. Tím dosáhli na tehdejší dobu velmi tenkých stěn a této nevídané výšky. Dnešní hřbitov byl kolem rotundy založen teprve na sklonku 18. století.
Galerie: Hradiště Budeč
Na hřbitově upoutá pozornost hrobka Karla Slavoje Amerlinga a jeho manželky Svatavy. Tento významný pedagog byl známý svým zájmem o Budeč, kterou vzhledem k údajům o výuce sv. Václava považoval za kolébku českého vzdělávání.
1

Hradiště Budeč

Hradiště se rozkládá na katastru Kovár v nadmořské výšce kolem 260 až 280 metrů na ostrožně, ukončující několik kilometrů dlouhé návrší, které se táhne od Brandýska k Zákolanům. Pouze na šíji návrší na jihozápadní straně postrádá hradiště přirozenou ochranu; ostatními směry, zvláště pak k jihovýchodu terén prudce klesá do údolí. Převýšení mezi vrcholovou částí hradiště, obtékaného z jižní a východní strany Zákolanským a ze severu Týneckým potokem, dosahuje kolem 60 metrů.

Dochované opevnění sestává ze dvou hlavních obvodů. Vnitřním je oválná akropole v nejvyšším bodě terénu, zaujímající ...

http://www.omk.cz/

ZÁKOLANY
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Stránka: 1
Nalezeno: 1 záznam
Zobrazeno: 1 - 25

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Kladno
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Další portály v okolí

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena